top of page

הרצאות

 
לתרבות צרפת היסטוריה מדהימה 
 תמיד התחברה לשינויים ההיסטוריים, למהפכות, לזרמים השונים בחברה והיא תמיד העניקה ביטוי רב לאינדיבידואל בשיח החברתי
הגב' רוז וולנד, גיבורת המוזיאון בפריז
edith piaf Sabine de Paris.jpg

אדית פיאף, לשיר את החיים

תולדות החיים המרתקים והקריירה המרשימה של אדית פיאף. גורל והחלטות: מפתחות להבנת הזמרת והאישה. אדית פיאף,  פרדוקס צרפתי מרתק: איך ולמה ה"אליטה האינטלקטואלית" הפכה את הילדה הענייה מרחובות פריז לאייקון תרבותי ולסמל הבינלאומי של צרפת

danseuses.jpg

רקדניות בפריז במאה ה-19

בהרצאה עשירה בקטעי קולנוע וציורים מפורסמים של אדגר דגה וטולוז לוטרק נצא למסע בזמן ונכיר כמה נשות פריז במאה ה-19 שרצו לרקוד באקדמיה או מחוצה לה, בנשפים העממיים של פריז.

rose%2520valland_edited_edited.jpg

הגב' רוז וולנד, גיבורת המוזיאון בפריז

סיפור אומץ ותושייה של אישה צנועה, ROSE VALLAND, הגב' רוז וולנד, אשר הצילה את אוצרות מוזיאוני צרפת ואוספים פרטיים משוד הנאצים... איך עובדת מדינה הפרה פקודות של מדינה המשתפת פעולה והובילה את כוחות הברית עד המחסנים והבונקרים בכל אירופה?

רקדניות בפריז במאה ה-19
ספרות צרפת הקלסית והשלטון מהמאה ה-17 עד ה-19  
איב מונטאן ,שאנסונים, קולנוע ופוליטיקה
הבולרו של ראוול, יצירה בת 90 שנה עם קריירה כפולה  
ספרות קלאסית צרפת.jpg

ספרות צרפת הקלסית והשלטון מהמאה ה-17 עד ה-19  

מסע בזמן עם גדולי ספרות צרפת הקלאסית אשר הביאו לנו ארכיטיפים אנושיים בדמות אבא גוריו, עלובי החיים, השועל והעורב, הקמצן, מאדאם בובארי, ז'אן ולז'אן ועוד...

סבין הרצאות על תרבות צרפת

הבולרו של ראוול, יצירה בת 90 שנה עם קריירה כפולה  

הבולרו של מוריס ראוול, יצירת מוזיקה קלאסית המפורסמת בעולם, שהפכה להמנון האנושות. היצירה מפתיעה, משכרת ומעצימה אותנו ולא ניתן להיפרד ממנה

סבין הרצאות על תרבות צרפת

איב מונטאן ,שאנסונים,

קולנוע ופוליטיקה

איך פועל-נמל, בן למשפחת מהגרים מאיטליה הפך לזמר צרפתי מהפופולרים בעולם ואף כבש את הוליווד ? איך בחור נטול השכלה הפך ל"אומן מעורב" ויצר עם אשתו השחקנית, סימון סיניורה, את דמות ה"זוגיות הפוליטית" של המאה ה-20 ?

הנסיך הקטן והטייס
הרבה יותר משירים שרל אזנבור, משורר המאה
מה השאנסונים של שנות ה-30- 70' מספרים לנו על צרפת
סבין הרצאות על תרבות צרפת

הנסיך הקטן והטייס

:  מי אינו מכיר את הנושא של הספר המרתק (והאמיתי) המפורסם בעולם? מי אינו מכיר את הטייס והסופר המחונן, אנטואן דה סנט אכזופרי, שכתב על התמודדות האדם עם חובותיו ובחירותיו?

סבין הרצאות על תרבות צרפת

הרבה יותר משירים שרל אזנבור, משורר המאה

במשך שמונים שנות קריירה, שרל אזנבור, ז"ל, ריגש וכבש קהלים עצומים ע"י טקסטים מדויקים כציורי אומן. איך, עם קול כה ייחודי, עמוס ושבור בו זמנית, הוא עשה בנחישות ובהתמדה את דרכו אל הפסגה?

CHANSONNIERS.jpg

מה השאנסונים של שנות ה-30-

70' מספרים לנו על צרפת

אנחנו שומעים אותם אך לא באמת יודעים על הקשרם ההיסטורי והחברתי. מה השאנסונים מספרים לנו על צרפת ? בואו נצא למסע עם EDITH PIAF אדית פיאף, YVES MONTAND איב מונטאן, שרל אזנבור

הבחירה של בריג'יט ברדו  
ממודל לאומנית, המסע לביטוי עצמי, ברט מוריזו, ציירת במאה ה-19 
ג'וזפין בייקר, אשת חייל
J Baker et le guepard.jpg

ג'וזפין בייקר, אשת חייל

רקדנית, זמרת, אשת מחתרת, אימא מאמצת לשנים עשר ילדים ולוחמת זכויות האדם, איך יכול להיות כל זה באישה אחת ? ...איך ילדה שחורה שנולדה בחברה גזענית בארה"ב הפכה לזמרת ורקדנית סמל של פריז ? איך מלכת חיי הלילה הפכה למרגלת ואשת מחתרת במהלך מלחהע"ש ?

בריג'ט ברדו סבין הרצאות על תרבות צרפת

הבחירה של בריג'יט ברדו  

איך בלרינה הפכה לשחקנית המפורסמת בעולם ולזמרת משובחת? איך סחפה אותה הצלחתה עד הפסגה ולבסוף זרקה אותה לתהום?

סבין הרצאות על תרבות צרפת

ממודל לאומנית, המסע לביטוי עצמי, ברט מוריזו, ציירת במאה ה-19 

מתפקיד המסורתי של מודל לציירים עד לחלום להיות אומנית עצמאית ומוכרת, לא קלה הייתה דרכן של נשים שרצו לעסוק באומנות. אנו נגלה בציורים ובקטעי קולנוע את שאיפותיה של ברט מוריזו BERTHE MORISOT ואת האומץ שלה

סמלים של רפובליקה דרך אומנות
בין פריז לבין ספרד, פיקאסו מצייר "גרניקה"   GUERNICA
בנשפים עממיים, רוקדים (ושרים) את ג'ווה JAVA
Marianne et drapeau francaisjpg.jpg

סמלים של רפובליקה דרך אומנות

אומנות  הדגל כחול, לבן ואדום, הסיסמה "חירות, שוויון, אחדות" , ההמנון "לה מרסייז" והפסל של מריאן הם סמלי צרפת.

גרניקה.jpg

בין פריז לספרד, פיקאסו מצייר גרניקה   GUERNICA

גרניקה היא אחת היצירות אמנות המפורסמות בעולם. בשנת 1937, פבלו פיקאסו  PICASSO גר ועובד בפריז ומקבל הזמנה מרפובליקת ספרד להכין ציור לביתן הספרדי בתערוכה הבינלאומית של פריז.

סבין הרצאות על תרבות צרפת

בנשפים עממיים, רוקדים (ושרים) את ג'ווה JAVA

מאז ומתמיד, רוקדים בפריז, והרבה. רוקדים בכל שכבות החברה ולרוב בזוגות. בברים עממיים עמוסי רקדנים, נולד סגנון השובב של הג'ווה וזמרים פופולריים ליוו את הריקוד מדור לדור לצלילי האקורדיון.

Debussy-Nadar-1905.jpg

מצייר עם תווי מוזיקה.. מאה שנה למותו של קלוד דבוסי

קלוד דבוסיCLAUDE DEBUSSY , ילד עני ובודד, הפך לגאון הדור וכבש את פס הקול של כולנו. הוא היה מלחין חופשי ומשוחרר מתכתיבי האקדמיה. חבר המשוררים והציירים, שהזכיר ביצירותיו את הסימבוליזם והאימפרסיוניזם.

סבין הרצאות על תרבות צרפת

את מגדל אייפל, אתם מכירים

לרגל מאה שנה למהפכה הצרפתית ב-1889, רפובליקת צרפת מחליטה לארגן חגיגות מפוארות. גדולי המהנדסים משתתפים במכרז ומגישים תכניות לבניית המגדל הגבוה בעולם, מבנה אשר נועד להרשים את העולם כולו.

לואי דה פונס סבין הרצאות על תרבות צרפת

לואי דה פינס לא נח לרגע

! מדור לדור, מאות מיליוני צופים, צוחקים מהמשחק המטורף של לואי דה פינס, מההבעות פנים הקיצוניות ומשפת הגוף ההיפראקטיבית שלו. מזעם, לשביעות רצון או לתדהמה.

נוטר דאם סבין הרצאות על תרבות צרפת

איך ולמה לשקם את

נוטרדאם דה פריז

שבוע לפני חג הפסחא הנוצרי, הקתדרלה של נוטרדאם עולה האש. במשך חמש עשרה שעות, הפריזאים עומדים ברחובות, המומים וכואבים.

אוכל צרפתי סבין הרצאות על תרבות צרפת

תולדות גסטרונומית צרפת

רבים טוענים שהמטבח הצרפתי הוא המשובח בעולם. שפים מכל העולם מגיעים לפריז ולפרובינציות ע"מ ללמוד את סודותיו, את הטכניקות ואת ה-SAVOIR FAIRE A LA FRANCAISE

%D7%99%D7%9C%D7%93%D7%99%20%D7%9E%D7%95%

הגיבורים הקטנים: ילדי פריז ומונמרטר בתרבות צרפת

אנחנו פוגשים את ילדי פריז בגלויות של מונמרטר והגיע הזמן לספר את סיפורי הגיבורים הקטנים של פריז. במאה ה-19, ילדים ונערים רבים מסתובבים לבד בפריז, שורדים בקושי וחיים בחבורות. ויקטור הוגו הפך אותם לדמות אמיצה ופיקחית, הילד "גברוש". ציירים וזמרים סיפרו עליהם ותיעוד הציירים הפך לגלויות המפורסמות של פריז ומונמרטר.

איך ולמה לשקם את נוטרדאם דה פריז
המטבח הצרפתי
עוד
שגעון השיזוף.jpg

שיזוף, השיגעון הצרפתי

איך להסביר את אובססיית הצרפתיים (וצרפתיות) לשיזוף העור? איך להסביר שפעם מעמד הגבוהה הגן על גוון עור הלבן ושהחל משנות ה-30' השיזוף הפך לסממן של הצלחה? שיזוף הוא אלמנט מרכזי בהוויה ודמות האדם המודרני בצרפת של המאה ה-20. צילומים וציורים מספרים לנו סיפור מרתק של מעמדות בצרפת של המאה ה-19 והמאה ה-20, שינויים בהשקפת עולם והשפעת האומנים על מראה ומוסכמות חברתיות. אפשר לומר שהיסטורית אופנת השיזוף בו זמנית מעידה על שחרור האישה הצרפתייה וגם היה חלק מתהליך השינוי. אספר לכם הכל ובינתיים חוזרת להשתזף. SOURIRE.

צרפת רוסיה.jpg

צרפת-רוסיה, סיפור תרבותי מאוד

לפני כארבע שנים נבנתה בפריז קתדרלה רוסית אורתודוקסית מעוטרת בכיפות זהב, סמל לקשרים תרבותיים בין רוסיה לצרפת. השפעת "הרוסים" מורגשת מאוד בהיסטוריית תרבות צרפת. בתקופות שונות וגם בעקבות המהפכות, מאות אלפי רוסים התיישבו בצרפת, תרומתם עצומה: ציירים, פסלים, רקדנים וסופרים הביאו לפריז רוח חדשה.

אר נובו בפריז.jpg

אר נובו ברחובות פריז

בסוף המאה ה-19- תחילת המאה ה-20 הופיע זרם אומנותי ססגוני, ציורי, חושני ועמוס: ה-ART NOUVEAU. על רקע תחרות "חזיתות הבתים", אנחנו נטייל ברחובות פריז ונגלה יצירות אומנות עוצרות נשימה. בתקופת התערוכה הבינלאומית של 1900, אנו נפגוש את האדריכל הקטור גימר הנועז שעיצב את המטרו הפריזאי ועוד הרבה בניינים מפתיעים ביותר!

סיור קולינארי בצרפת.jpg

מטבח הצרפתי בפרובינציות, יוצאים מפריז לטיול קולינרי !  חלק א

לצרפת עשרים ושבעה אזורים שונים, סוגי אדמה, נוף ומוצרי גלם שונים מאוד. היסטורית הגסטרונומיה מראה שהידע והניסיון של הפרובינציות "עלו" לפריז ושם נבלעו אל תוך המטבח הצרפתי. פריז קטפה את ה"פירות" לעצמה והגיע הזמן לצאת מעיר הבירה ולגלות את אוצרותיהם של כמה אזוריים מצטיינים בתחום. מפריז ניסע לאלזס-לוראן, נמשיך למחוז הסבואה, נעלה חזרה לחבל בורגונדי. למעשה מורשת צרפת היא בעיקר תרבות האוכל הפרובינציאלי המעורר תיאבון.   

תולדות גסטרונומית צרפת.jpeg

מטבח הפרובינציות, טיול מעורר תיאבון בצרפת – חלק ב

בצפון צרפת שולטות חמאה ושמנת, בדרום שמן זית. לכל אזור הגבינות הייחודיות שלו, סוגי החקלאות, שבילי היין "המוגן", וגם בישולים המייצגים שורשים ומסורת עתיקות ימים. לאורך חופי נורמנדי וברטאן, נגלה את פירות הים שכבשו את פריז, באזור המרכז ודרומה בדורדון נישב, נוכל, ננוח טיפה ונמשיך לפרובנס וחופי הים התיכון. מימי הביניים, כך נבנה המטבח הצרפתי ו"מנות לאומיות" כבשו את צרפת כולה.

שגאל.jpg

העולם המופלא של מארק שאגאל

מוישה סגל הכיר גורל מרשים שחצה גבולות ותקופות. בגיל צעיר מאוד, הגיע לפריז כמו הרבה מאוד אמנים אשר הלכו אחרי החופש. אך וויטבסק המשיכה להיות ההוגן והייתה תקווה להמשיך לצייר שם תחת השלטון החדש, המשטר הבולשביק שם הפך למארק שאגאל ולאחד הציירים הבולטים והחשובים של המאה ה-20. שאגאל חיבר בין שתי עולמות ואתו אנו מרגישים הכי "בבית" בכל מקום בעולם כולל בבית האופרה ובקתדרלות. מה הסוד של שאגל ?

מצייר עם תווי מוזיקה.. מאה שנה למותו של קלוד דבוסי
את מגדל אייפל, אתם מכירים
לואי דה פינס לא נח לרגע
גוסטאב קאייבוט.jpg

גובטב קייבוט, GUSTAVE CAILLEBOTE  צייר, אספן וחבר האומנים

של זרם האימפרסיוניזם: בן למשפחה עשירה ועו"ד מדופלם, גוסטב קייבוט צייר מוכשר, אספן בררן וחבר נאמן לקבוצת ה"אמנים הדחויים". הוא עוזר להם לארגן את הסלוניים העצמאיים ובו זמנית מציג ציורים משלו המפתיעים. בזכות צוואתו הנדיבה לטובת המדינה, יצירותיהם של רנואר, מונה, דגה ופיסארו הגיעו למוזיאוני פריז.

החירות מובילה את העם: ציור ומיתוס: .jpg

החירות מובילה את העם

ציור ומיתוס

הציור המפורסם של אז'ן דלקרואה EUGENE DELACROIX מתאר את מהפכת יולי 1830 בצרפת שהעלתה לשלטון את לואי פיליפ מלך צרפת. היצירה משלבת את החיים והמוות, התקווה והייאוש. במרכז הציור עומדת מריאן, האלגוריה לחירות, האוחזת בדגל צרפת. נשמע את סיפור הציור שהפך למיתוס האומה. 

הונורה דומייה, אבי הקריקטורה המודרנית .j

הונורה דומייה, אבי הקריקטורה המודרנית

ממשיך במסורת ארוכת ימים של ציור קריקטורי בצרפת, הונורה דומייה HONORE DAUMIER הלך רחוק ולעג למעמדות החברה ולחיים הפוליטיים בצרפת במאה ה-19. כולם בדרך "חטפו": רופאים, עורכי דין, שופטים, אנשי פוליטיקה, אנשי החברה הגבוהה ואנשי התאטרון . הביקורת ההומוריסטית חריפה, מדויקת ומאוד מאוד רלוונטית  לזמנינו. קריקטוריה זה בDNA של הצרפתיים! 

>
hitler a Paris.jpg

מקומות מפורסמים בפריז תחת כיבוש הנאצי

ב-14.06.1940, פריז מתעוררת תחת כיבוש נאצי. שינוי משטר, שילוט, החיילים ברחובות, הכל ניראה אחרת. למשך ארבע שנים, צרפת תכיר אחת התקופות השחורות והקשות בהיסטוריה שלה...כל השתנה אך בו זמנית העסקים ממשיכים "כרגיל": שנת 1942 היא שנת שיא במכירות פומביות בעיר האורות וחיי הלילה זוהרים יותר מתמיד. הבושה הלאומית, ההשפלה הצבאית, הכאוס הפוליטי מכינים את הקרקע לפשעים ושיתוף פעולה עם הכובש הנאצי. איפה ואיך ? נראה את זה ביחד.

מונה ליזה

סודותיה של מונה ליזה

מאז המאה ה-16, הציור המפורסם בעולם שוהה בצרפת וכל אחד חולם להתבונן בחיוך המסתורי של לה ג'וקונדה במוזיאון לובר. מי הייתה מונה ליזה, למה לאונרדו דה וינצי צייר אותה ואיך היא הגיע דווקא לצרפת ? מה עבר עליה בזמני מלחמה ומי העז לחטוף אותה ולהחזיק אותה בשבי שנתיים ? הסיפור הלא יאומן של ציור שהפך למיתוס....

Carnavalet.jpg

אוצרות מוזיאון דה קרנבלה, מוזיאון היסטוריית פריז

למה הנרי ה-4 האמין ש"פריז שווה מיסה" ? מי הייתה הבלוגרית הראשונה בהיסטוריה? איזה מלך נטש את פריז ? מי נעלה נעלי משי במידה 36 ? מי העסיק 80,000 פועלים בפריז ולמה פריז עלתה באש ? שאלות ותשובות מרתקות על פריז נמצאות בכותלי מוזיאון יפיפייה שבו נרגיש ממש בבית ! סיור אינקלוסיבי עם ילידת עיר הבירה של צרפת

מקומות מפורסמים בפריז תחת כיבוש הנאצ
סודותיה של מונה ליזה
אוצרות מוזיאון דה קרנבלה, מוזיאון היסטוריית פריז
המלך ומוליאר

המלך, המלחין והסופר, סיפור היחסים בין לואי ה-14, המלחין לולי והמחזאי מולייר

לולי ומולייר היו אהובים על לואי ה-14 והוא חיבר בניהם. כך נולד סגנון הקומדיה-בלט שהשניים הביאו לפסגה והמלך צחק וצחק ! עד שהיחסים הסתבכו, האמנים מתו בגיל צעיר ומלך לואי ה-14 שרד להם כשלושים שנה. סיפור מרתק של יחסים בין שלטון אבסולוטי ואמנות

Le luxe à la française.jpg

יוקרא, מותרות, אמנות עד המהפכה

המאה ה-17 ו-18 בצרפת מתאפיינים מפאר ויוקרה בכל תחום, ריהוט, עיצוב, ביגוד, תכשיטים, רכבים, כלים וכו'. מתחילת המאה ה-17, לפריז שם של בירת היוקרה. שפע, תחכום ופאר בולטים ואנשי האצולה והבורגנים מתחרים זה בזה. בהמצאות האמנים, כל מלך מצהיר על גדולתו ואף ההוגה דעות וולטייר כותב " מותרות? דבר ממש חובה". אורגיה של אסתטיקה ונהנתנות עד המהפכה.

Lemonnier Le salonde Mme Geoffrin.jpg

ה"סלונים" ואמנות השיחה

סביב לנשות האצולה התכנסו סופרים, פילוסופים והוגי דעות שסללו את הדרך למהפכה הצרפתית. איך ולמה נולדה בצרפת "אמנות השיחה", דיון מפרה בנושאים הומניים ומדעיים בתקופת ההשכלה. מי הן הנשים המשפיעות שנתנו במה אף למרד חברתי?  האם מסורת זו עדיין קיימת ?...שאלות מרתקות על תופעה חברתית יסוד הדמוקרטיה המודרנית

המלך, המלחין והסופר, סיפור היחסים בין לואי ה-14, המלחין לולי והמחזאי מולייר
יוקרא, מותרות, אמנות עד המהפכה
ה"סלונים" ואמנות השיחה
Juifs de France moyen age.jfif

יהודי צרפת, היסטוריה ותרבות  חלק 1

בעקבות הרומאים, לימוד נוכחות היהודים דרך מיקום בתי הקברות וממצאים ארכאולוגיים: היהודים מפוזרים מדרום צרפת עד לנורמנדי

juifs de france période rome antique.jfif

יהודי צרפת, היסטוריה ותרבות  חלק 2

מאז המאה ה-16, הציור המפורסם בעולם שוהה בצרפת וכל אחד חולם להתבונן בחיוך המסתורי של לה ג'וקונדה במוזיאון לובר. מי הייתה מונה ליזה, למה לאונרדו דה וינצי צייר אותה ואיך היא הגיע דווקא לצרפת ? מה עבר עליה בזמני מלחמה ומי העז לחטוף אותה ולהחזיק אותה בשבי שנתיים ? הסיפור הלא יאומן של ציור שהפך למיתוס....

Expulsion des Juifs de France

יהודי צרפת, היסטוריה ותרבות  חלק 3

מה קורה בפריז: יועצי למלך, בתי כנסת, שכונות ומצבות מימי קדם עד ימי הביניים, משפט התלמוד וגירוש מהעיר

הודי צרפת, היסטוריה ותרבות
Chanel à Deauville.jpg

קוקו שאנל COCO CHANEL ודוביל DEAUVILLE

בפנינת טבע בצרפת, באזור נורמנדי, בעיירת נופש אגדית, גבריאל שאנל מצאה השראה לסגנון ייחודי לצרפת, לעיצוב בגדים אשר הפכו אותה למעצבת אופנה המפורסמת בעולם. שילוב מנצח של כישרון שקדם את זמנו בנוף אלגנטי וברוח של חופש ושחרור. קוקו שאנל בדוביל ב"בל אפוק": סגנון מנצח עד היום הזה !

קוקו שאנל COCO CHANEL ודוביל DEAUVILLE
bottom of page